logo
15 Lutego 2021
Mieszkania kompaktowe wciąż na topie - funkcjonalność w dobrej cenie

Cena, funkcjonalność a może styl życia? Co sprawia, że Polacy w dalszym ciągu chętnie wybierają niewielkie mieszkania i czy trend ten ma szansę utrzymać się w postpandemicznej rzeczywistości?

 

Mieszkania kompaktowe – trend, który nie przemija

W ostatnim czasie dał się zauważyć wzrost zainteresowania większymi lokalami, mimo to w 2020 roku nadal największą popularnością w Warszawie, Krakowie, Wrocławiu i Trójmieście, cieszyły się mieszkania od 30 do 39 m2[1]. W Trójmieście lokali w tym przedziale poszukuje aż 41% zainteresowanych kupnem nieruchomości[2].

­­– Mieszkania kompaktowe od zawsze cieszyły się dużym zainteresowaniem – mówi projektant wnętrz Michał Romanowski, właściciel biura ,,Michał Romanowski Wnętrza’’– Kupowały je osoby młode, chcące się usamodzielnić i zamieszkać "na swoim" oraz inwestorzy, którzy kupując małe mieszkanie na wynajem, chcieli ulokować zebrane oszczędności.
Z perspektywy osób młodych, wybór małego, ale funkcjonalnego lokalu jest kompromisem, który pozwala pogodzić niewielkie zasoby finansowe z potrzebą usamodzielnienia się i posiadania własnej, życiowej przestrzeni.
W dalszym ciągu opłacalny pozostaje też zakup niewielkiego mieszkania, w dobrej lokalizacji, jako nieruchomości. Decyzji o przeniesieniu oszczędności na rynek mieszkaniowy sprzyjają utrzymujące się na niskim poziomie stopy procentowe. W czasie pandemii wybierało mieszkanie jako alternatywę dla zabezpieczenia wartości swoich pieniędzy.

Mały metraż — maksymalna funkcjonalność

Układ mieszkania kompaktowego projektowany jest tak, aby na stosunkowo niewielkiej powierzchni wydzielić jak najwięcej samodzielnych pomieszczeń. To pozwala zmieścić na ok. 38 m2 - 2 pokoje, kuchnie, łazienkę oraz przedpokój. Trzy pokoje wraz z kuchnią, łazienką i przedpokojem zajmą ok. 53 m2. Wielkość i rozkład pomieszczeń, są pomyślane tak, by ułatwić ciekawą aranżację i umożliwić dostosowanie wnętrza do potrzeb różnych osób.

– Pandemia uświadomiła wielu osobom, jak ważne jest posiadanie prywatnej strefy, w której można urządzić domowe biuro lub kącik do nauki dla dziecka. W takiej sytuacji mieszkania kompaktowe pomimo niewielkiego metrażu, okazały się odpowiedzią na potrzeby dużej grupy osób - mówi Anna Wojciechowska, Dyrektor Sprzedaży i Marketingu Robyg w Gdańsku.
W modelowym mieszkaniu kompaktowym kuchnia ma postać aneksu połączonego z salonem. Pozwala to oszczędzić miejsce i optycznie powiększa lokal. Kuchnia ma najczęściej optymalny kształt litery „L” a trójkąt roboczy między zlewem, płytą kuchenną i lodówką pozwala na ergonomiczne wykorzystanie przestrzeni podczas przygotowywania posiłków.

Deweloperzy, aby zwiększyć funkcjonalność mieszkań, decydują się często na dodanie dodatkowych centymetrów wzwyż. To sprawia, że kupując mieszkanie o niewielkim metrażu, ale ponadstandardowej wysokości zyskujemy kolejną przestrzeń które możemy przeznaczyć np. na dodatkowe szafki i schowki  do przechowywania - tak właśnie buduje firma ROBYG.

- W swojej ofercie posiadamy mieszkania kompaktowe o ponadstandardowej wysokości m.in. w inwestycjach: Zajezdnia Wrzeszcz, Nowa Letnica, Nadmotławie, ale też w osiedlach budżetowych jak Młode Stogi czy Więcej – mówi Paweł Badziąg, Kierownik Biura Sprzedaży Robyg Nadmotławie w Gdańsku – To rozwiązanie daje mieszkańcom poczucie większej przestrzeni oraz zapewnia jeszcze lepszą cyrkulację powietrza.

Innym popularnym rozwiązaniem stosowanym przez deweloperów jest projektowanie ścian działowych, które można przesunąć lub całkiem z nich zrezygnować po to, by zaaranżować przestrzeń w sposób najlepiej odpowiadający domownikom.

Iluzja większego mieszkania

Właściciele mieszkań kompaktowych mają do dyspozycji długą listę sprawdzonych sposobów, na optyczne powiększenie niewielkiej przestrzeni. Jasna, jednolita podłoga, spójna zabudowa oraz lustra, które optycznie powiększą przestrzeń odbijając wpadające światło sprawią, że mieszkanie będzie wydawać się większe. Dobrym pomysłem są też szklane drzwi przesuwne czy wielofunkcyjne, mobilne ścianki działowe, wydzielające strefy w zależności od potrzeb domowników. Tę funkcję spełnią dobrze także ażurowe panele i przepierzenia.
- Na rynku istnieje wiele rozwiązań dla kompaktowych wnętrz – mówi projektant wnętrz Michał Romanowski - Łóżka z funkcją przechowywania, rozkładane sofy, stoliki, w których możemy ukryć nasze drobiazgi, czy niewielkie stoły rozkładające się do większych rozmiarów, to jedynie niektóre z nich. Przemyślany projekt mieszkania oraz odpowiednio rozplanowana zabudowa spowoduje, że nie tylko zyskamy ogromną przestrzeń do przechowywania, a również będziemy cieszyć się fantastyczną przestrzenią życiową. 

Małe mieszkanie optycznie powiększy również balkon. Pełni on jeszcze inne ważne funkcje – umożliwia wyjście na powietrze i jest naturalnym przedłużeniem mieszkania. Dobrze zaaranżowany może być alternatywą dla przydomowego ogródka i zapewnić tak potrzebny kontakt z naturą.

Less is more

Małe mieszkania to wrażliwe ekosystemy, które nie lubią przesady. Delikatną harmonię łatwo zaburzyć zapełniając wnętrze zbędnymi sprzętami i wprowadzając w nie kompilacje odmiennych styli. Zapełniając dekoracjami każdy kawałek ściany i zagracając każdy kąt fotelem, stolikiem czy szafką tworzymy wrażenie chaosu i ciasnoty. Przy urządzaniu małego mieszkania dobrze zrobimy, przyjmując zasadę „mniej znaczy więcej”. Ma to jeszcze jeden plus – znacznie mniej czasu poświęcimy na sprzątanie.
Jeśli łatwo przywiązujemy się do rzeczy i trudno nam się rozstać ze zgromadzonymi przez lata skarbami zadbajmy o to, by móc je przechować w komórce lokatorskiej lub piwnicy. Dzięki temu utrzymamy porządek i harmonię w naszym otoczeniu.

Mniej mieć, by bardziej być

Popularna koncepcja życiowego minimalizmu, która promuje rezygnacje z rzeczy zbędnych i niewnoszących wartości do naszego życia sprawia, że małe mieszkanie przestaje być kojarzone z ograniczonymi środkami finansowymi, a staje się elementem spójnej, życiowej filozofii. Zakup małego, ale komfortowego lokum jest też świadomym wyborem osób zmęczonych natłokiem społecznych oczekiwań i stanowi element niezbędny do osiągnięcia spokoju oraz wewnętrznej równowagi.

– W ostatnich latach wśród potencjalnych klientów pojawiła się kolejna grupa – mówi projektant wnętrz Michał Romanowski –  Są to osoby zapracowane i zestresowane, które pod wpływem trudnych sytuacji życiowych postanowiły zakończyć gonitwę za kolejnymi dobrami materialnymi i ograniczyły się do posiadania rzeczy niezbędnych do życia. Ta grupa – minimaliści - z pewnością będzie się powiększać w 2021 roku. Niestety wpływ na to będzie miał nie tylko trend społeczny, ale i pandemia. Faktem jest, że niewielka przestrzeń z pewnością czyni nasze życie bardziej uporządkowanym. Rezygnujemy z gromadzenia niepotrzebnych przedmiotów, a każdy zakup staje się bardziej przemyślany – stwierdza.

Kompaktowa przyszłość

Co czeka mieszkania kompaktowe w niedalekiej przyszłości? Czy znużeni pandemią szukać będziemy większych przestrzeni i deweloperom przestanie się opłacać budowa małych lokali?

– Na skutek pandemii i kryzysu ekonomicznego wiele osób skupia się dziś na inwestowaniu w nieruchomości. Priorytetem nie jest jednak, tak jak 2 lata temu możliwość osiągnięcia wysokiej stopy zwrotu. Dziś mieszkanie stało się sposobem na lokatę kapitału i zabezpieczenie go przed inflacją. Około 50 % kupujących w ROBYG to nadal klienci inwestycyjni, którzy nie posiłkują się kredytem. Mieszkanie wybierane jest jako alternatywa dla trzymania oszczędności w banku czy niepewnej dziś sytuacji na giełdach. Najczęściej wybierane są małe mieszkania w dobrej lokalizacji – wyjaśnia Anna Wojciechowska, Dyrektor Sprzedaży i Marketingu Robyg w Gdańsku.

[1] JLL, Rynek mieszkaniowy rzeczywistość vs. oczekiwania, Konferencja OBIDO 2020 materiały

[2] JLL, Rynek mieszkaniowy rzeczywistość vs. oczekiwania, Konferencja OBIDO 2020 materiały

Telefon
Wiadomość